Wokade grönsaker med rökt fläsk

20 min
•
Wokade grönsaker med rökt fläsk

Fräscha grönsaker med salt, rökt fläsk eller skinka är jättegott tillsammans. Du behöver ingen wok för att lyckas med denna rätt, det går bra med en stor stekpanna.

Ingredienser

Rökt fläsk
200 g
Palsternacka
400 g
Champinjoner
200 g
Äpple
1
Salt
½ tsk
Svartpeppar
1 krm
Grovhackad färsk persilja
½ dl
250 g

Gör så här

  • Strimla köttet. Skala och strimla palsternackorna. Dela svampen i bitar. Kärna ur och skär äpplet i bitar.
  • Ta upp dem och stek svamp och äpplen några minuter.
  • Blanda allt och smaksätt med salt, peppar och persilja.
Markera receptet som tillagat

Näringsvärden, per port

Energi:

345 kcal

Energidistribution % Näringsvärden per port
Fiber: - 5,9 g
Protein: 22,1 % 18,8 g
Fett: 56,4 % 22 g
Kolhydrater: 21,5 % 18,3 g

Säg hej till Arla Mat

Hej! Det är vi som står bakom recepten på Arla Mat. Vi älskar att stå i köket, hitta på nya rätter och klura ut hur man får till något riktigt gott utan att det blir krångligt. Allt vi tar fram provlagar vi i vårt provkök, för vi vill vara helt säkra på att det funkar och smakar gott i ditt kök också.

Följ oss även på Instagram och TikTok eller ladda ner appen Arla Mat. Där bjuder vi på matinspiration varje dag, så kom gärna förbi!

https://www.arla.se/recept/wokade-gronsaker-med-rokt-flask/