Yoghurtpannacotta med blåbär

3 tim
•
Yoghurtpannacotta med blåbär

Yoghurt i pannacottan ger desserten en härligt frisk och fräsch smak, samtidigt som den behåller sin krämiga konsistens. Det gör den till en uppskattad favorit för både stora och små. Pannacottan är dessutom perfekt att förbereda dagen innan, så att du kan lägga tiden på annat. Toppa med färska bär precis före servering och njut! Detta recept är skapat av Elisabeth Johansson, kokboksförfattare och receptkreatör.

Ingredienser

Gelatinblad
2
3 dl
Strösocker
½ dl
Vaniljpulver
1 krm
1½ dl
Svenska blåbär
1 dl

Gör så här

  • Lägg gelatinbladet i blöt i kallt vatten, ca 5 min.
  • Koka upp grädde och socker. Låt sjuda 3-4 min under omrörning. Dra av från värmen.
  • Rör ner gelatinblad och låt smälta i grädden. Vipa i vanilj och yoghurt.
  • Häll upp i fyra portionsformar. Ställ in i kyl minst 3 timmar, gärna över natten.
  • Toppa pannacottan med blåbär precis före servering.
Markera receptet som tillagat

Näringsvärden, per port

Energi:

381 kcal

Energidistribution % Näringsvärden per port
Fiber: - 0,5 g
Protein: 4,4 % 4,1 g
Fett: 78,6 % 33,9 g
Kolhydrater: 17 % 16 g

Säg hej till Arla Mat

Hej! Det är vi som står bakom recepten på Arla Mat. Vi älskar att stå i köket, hitta på nya rätter och klura ut hur man får till något riktigt gott utan att det blir krångligt. Allt vi tar fram provlagar vi i vårt provkök, för vi vill vara helt säkra på att det funkar och smakar gott i ditt kök också.

Följ oss även på Instagram och TikTok eller ladda ner appen Arla Mat. Där bjuder vi på matinspiration varje dag, så kom gärna förbi!

https://www.arla.se/recept/yoghurtpannacotta-med-blabar/