Wokad frukt med limesås

20 min
Wokad frukt med limesås

Wokad fruktsallad med limesås är en fräsch och färgstark dessert där exotiska frukter får härlig smak och lätt karamelliserad yta i pannan. Den krämiga limesåsen tillför frisk syra som balanserar frukternas sötma. Toppa med rostade kokosflingor, hackade pistagenötter och färsk mynta för extra crunch, smak och färg. En lätt och elegant dessert som passar lika bra efter middagen som till ett lyxigt mellanmål.

Ingredienser

Mango
1
Ananas
1
Vindruvor
250 g
2 msk
Flytande honung
1 msk

Limesås:

2 dl
Lime, finrivet skal
1
Flytande honung
1 msk

Topping:

Kokoschips
½ dl
Pistagenötter, hackade
½ dl
Myntablad

Gör så här

  • Skala och kärna ur mangon. Skär bort skalet från ananasen. Skär mango och ananas i jämnstora bitar. Halvera vindruvorna.
  • Värm smör i en wok- eller stor stekpanna på medelhög värme. Fräs frukten under omrörning i ca 5 min tills den mjuknat och är varm. Ringla över honungen och rör om.

Limesås:

  • Gör limesåsen precis innan servering då den lätt blir lös om de får stå kallt i kylen. Rör ihop minifraiche, limeskal och honung i en skål.
  • Lägg upp den varma frukten på tallrikar eller i skålar. Toppa direkt med limesåsen, kokoschips, hackade pistagenötter och mynta.
Markera receptet som tillagat

Mangon kan bytas ut mot papaya.

Näringsvärden, per port

Energi:

352 kcal

Energidistribution % Näringsvärden per port
Fiber: - 4,5 g
Protein: 6,3 % 5,5 g
Fett: 37,1 % 14,8 g
Kolhydrater: 56,6 % 49 g
https://www.arla.se/recept/wokad-frukt-med-limesas/