Kanelbulle i form av en tårta, ja varför inte! När bullen bakas i tårtformen stannar allt gott smör kvar och gör bullen härligt saftig. Vi ringlar på en glasyr och dekorerar den med torkade äppelskivor, färska björnbär, nötter och ätliga blommor. En härlig variant på tårta!
Vill du göra chili con carne med en twist? Prova vårt recept med kyckling och olika sorters bönor som variation – vi kallar den "chili con chicken"! Servera chili con chicken med gräddfil, guacamole och krispiga tortillachips.
Lax i ugn är alltid en uppskattad rätt. Här är ett lättlagat recept på asiatisk lax som sköter sig själv i ugnen. Kryddad med ingefära, chili och lime och toppad med färsk grovhackad koriander. En läcker rätt att bjuda på till vardag som fest!
Cupcakes är muffins, stora eller små, toppade med rikligt med frosting. Dessa dekoreras sedan efter fantasi och kreativitet. Desto mer topping, desto godare cupcakes! Vi har smaksatt våra muffins med finrivet citronskal, men de är även goda att smaksätta med kardemumma, vanilj eller kakao.
Polenta är malet majsmjöl som är populärt att äta i Italien. Den kan antingen kokas till en fluffig gröt som smaksätts med smör och ost. Gott att servera till grytor. Eller så får polentan stelna i kylen. Då går den bra att grilla eller steka i smör. Gott att servera till kött eller kyckling. Eller så kan den toppas med en rad olika saker, t ex vitlöksstekt svamp eller sardeller och persilja.