Rödkålssallad med äpple

30 min
•
Rödkålssallad med äpple

Rödkålssallad med äpple är en krispig och smakrik sallad med färgglad rödkål och söta äpplen i en härlig kombination av syra och sötma. Toppad med valnötter får salladen extra crunch och fyllig smak. Den passar utmärkt på julbordet men är lika god som tillbehör till både lunch, middag eller buffé året om.

Ingredienser

Rödkål
500 g
Citron
skal från 1
Citronsaft
1 msk
Salt
1 tsk
Röda äpplen
2
Valnötter
1 dl
Bladpersilja
1 kruka
2 dl
Svartpeppar
1 krm

Gör så här

  • Strimla rödkålen tunt på mandolin eller med en vass kniv. Lägg upp i en skål och massera kålen med citronskal- och saft och salt.
  • Skölj, kärna ur och finstrimla äpplena tunt på mandolin eller med en vass kniv. Lägg i skålen tillsammans med rödkålen.
  • Hacka valnötterna och persiljan grovt. Tillsätt valnötter, persilja, gräddfil och svartpeppar i skålen. Blanda runt till en krämig sallad. Servera direkt.
Markera receptet som tillagat

Näringsvärden, per port

Energi:

250 kcal

Energidistribution % Näringsvärden per port
Fiber: - 8,3 g
Protein: 8,8 % 5,4 g
Fett: 55,1 % 15,6 g
Kolhydrater: 36,1 % 22,2 g
https://www.arla.se/recept/rodkalssallad-med-apple/