Biskvier med vit choklad och citron

1 tim 30 min
• Arbetstid: 50 min
Frysbar
•
Biskvier med vit choklad och citron

Smaksätt dina mandelbiskvier med vit choklad och citron. Tänk på att låta den smälta chokladen svalna något innan du doppar biskvierna.

Ingredienser

Mandelbottnar:

Sötmandel
200 g
Strösocker
2 dl
Stora äggvitor
2

Smörkräm:

300 g
Florsocker
3 dl
Äggula
1
Vaniljsocker
1 tsk
Smält, avsvalnad vit choklad
50 g
Citron
finrivet skal av 1
Pressad citronsaft
1 tsk

Topping:

Vit choklad
150 g
Smält mörk choklad att spritsa på

Gör så här

  • Sätt ugnen på 175° eller 160° varmluft.
  • Mixa mandeln till ett fint pulver. Blanda med sockret i en bunke. Vispa upp äggvitorna lätt och rör ner i mandelmixet.
  • Bred ut 20 rundlar, ca 4 cm stora, på bakplåtspapper på plåtar. Grädda i mitten av ugnen i ca 10 min tills de är gyllenbruna.
  • Låt kallna. Dra loss från pappret.
  • Vispa smör, florsocker, äggula och vaniljsocker till smörkrämen tills den blir riktigt slät och luftig.
  • Blanda med smält choklad och citronskal och –saft. Bred ut toppigt på bottnarnas platta sida. Låt stå kallt i 30 min.
  • Smält chokladen till toppingen i vattenbad eller mikro.
  • Doppa biskvierna i chokladen. Låt stelna i kyl. Spritsa ev mörk choklad på toppen.
Markera receptet som tillagat

Näringsvärden, per st

Energi:

305 kcal

Energidistribution % Näringsvärden per st
Fiber: - 2,2 g
Protein: 4,4 % 3,3 g
Fett: 63,3 % 21,8 g
Kolhydrater: 32,3 % 24,2 g

Säg hej till Arla Mat

Hej! Det är vi som står bakom recepten på Arla Mat. Vi älskar att stå i köket, hitta på nya rätter och klura ut hur man får till något riktigt gott utan att det blir krångligt. Allt vi tar fram provlagar vi i vårt provkök, för vi vill vara helt säkra på att det funkar och smakar gott i ditt kök också.

Följ oss även på Instagram och TikTok eller ladda ner appen Arla Mat. Där bjuder vi på matinspiration varje dag, så kom gärna förbi!

https://www.arla.se/recept/biskvier-med-vit-choklad-och-citron/