Hallonsemifreddo med daim

Dessert
Hallonsemifreddo med daim

Semifreddo är italienska och betyder halvfrusen. Det är en smaskig glass som man kan göra utan glassmaskin.

Ingredienser

Stora ägg
2
Strösocker
1 dl
Vaniljsocker
1 msk
2½ dl
Daim chokladbitar
2
Hallon
2 dl

Gör så här

  • Knäck äggen och dela gulorna från vitorna. Lägg gulorna i en bunke och vitorna i en annan.
  • Häll sockret och vaniljsockret i bunken med äggulor. Vispa äggvitorna till ett hårt skum som bildar fasta toppar.
  • Vispa sedan ihop äggulorna och sockret tills blandningen blir ljust gul. Vispa sist grädden fluffig.
  • Hacka eller krossa daimen. Blanda försiktigt ner grädde, äggvitor och krossad daim i bunken med äggulor, rör om till en jämn smet. Häll smeten i en form.
  • Mosa hallonen eller mixa dem med en stavmixer. Häll försiktigt hallonmoset i formen. Lägg på plastfolie så det ligger tätt mot smeten. Ställ in i frysen och frys i minst 3 timmar.
  • Ta ut semifreddon ur frysen och ställ den i kylskåp ungefär en halvtimme innan den ska serveras, den ska vara ”semifreddo” som betyder halvkall på italienska.
Markera receptet som tillagat

Näringsvärden, per port

Energi:

301 kcal

Energidistribution % Näringsvärden per port
Fiber: - 0,8 g
Protein: 4,9 % 3,6 g
Fett: 62,5 % 21,3 g
Kolhydrater: 32,6 % 24,2 g
https://www.arla.se/recept/hallonsemifreddo-med-daim/