Sex finalister klara till Arla Guldko 2015

Lästid
1 min
Sex finalister klara till Arla Guldko 2015
Publicerad
26 januari 2015
Kontakter:
Presskontakt

Nu är finalisterna utsedda i två av de fem tävlingskategorierna i [Arla Guldko](http://www.arla.se/guldko) 2015. Resterande finalister utses på fredag. De sammanlagt 15 finalisterna, tre i varje kategori, kommer sedan att hårdgranskas av jurygrupperna under de kommande veckorna. Vilka som vinner avgörs vid den stora finalgalan den 27 april 2015 på Grand Hôtel i Stockholm.

  • Finalisterna finns i Hisings Backa, Hovås, Huddinge, Lagan, Bandhagen och Nyköping. Alla håller en väldigt hög kvalitet och uppfyller mycket väl de kriterier för matglädje som jurygrupperna bedömer. Att gå vidare till final i Arla Guldko betyder att man är en av Sveriges bästa inom sin kategori, säger Fredrik Larm, projektledare för Arla Guldko.

Varje tävlingskategori i Arla Guldko har en särskilt sammansatt jury med en bredd av olika kompetenser. Dessa är erfarna personer från branschen och Arla, och varje jurygrupp toppas med en av Sveriges bästa stjärnkockar. Jurygrupperna arbetar utifrån givna tävlingskriterier och arbetet pågår under fler veckor.

Här är finalisterna till Arla Guldko 2015 i kategorierna Bästa Matglädjeskola och Bästa Matglädjeförskola:

Bästa Matglädjeskola
Brottkärrsskolan, Hovås
Brunnsboskolan El Cielo, Hisings Backa
Utsäljeskolan, Huddinge

Bästa Matglädjeförskola
Bergalyckan, Lagan
Skogens förskola, Bandhagen
Tessins förskola, Nyköping

Om Arla Guldko
Arla Guldko, ofta kallad ”matbranschens Oscar”, är en landsomfattande tävling som lyfter fram och belönar dem som satsar extra mycket på att sprida matglädje inom butik, restaurang och storkök. Tävlingens fem kategorier är Bästa Miljöarbete, Bästa Matglädjeskola, Bästa Snabbmål, Bästa Matglädjeförskola samt Bästa Matglädjebutik.Vinnarna i respektive tävlingskategori får statyetten Arla Guldko, utbildningsstipendium på 25 000 kr samt diplom. Övriga tävlanden som deltar i finalen får diplom och utbildningsbidrag på 5 000 kr. Den stora finalen sker den 27 april 2015 i Stockholm. Mer finns att läsa på www.arla.se/guldko.

Kontaktuppgifter till finalisterna

Bästa Matglädjeskola
Brottkärrsskolan, Hovås, Kristina Kjellen, tel: 031-3663586, kristina.kjellen@afh.goteborg.se
Brunnsboskolan El Cielo, Hisings Backa, Even Bakke, tel: 031-3668068, even.bakke@norrahisingen.goteborg.se
Utsäljeskolan, Huddinge, Christian Burgi, tel: 08-53530484, christian.burgi@huddinge.se

Bästa Matglädjeförskola
Bergalyckan, Lagan, Johan Ederström, tel: 0721-628089, kok.bergalyckan@ljungby.se
Skogens förskola, Bandhagen, Anki Svensson, tel: 08-50820386, ann-kristin.svensson@stockholm.se
Tessins förskola, Nyköping, Lillemor Eriksson, tel: 0155-457928, lillemor.eriksson.1@nykoping.se

För mer information:

Fredrik Larm, projektledare Arla Guldko, Sponsring & Event chef Arla Foods
Tel. 070-689 54 91, 08-789 54 91, fredrik.larm@arlafoods.com

Mikael Lindgren, PR-chef Arla Foods
Tel. 0768-798 513, 08-789 52 13, mikael.lindgren@arlafoods.com

Presskontakt

Erik Bratthall
Erik Bratthall Presschef Arla Sverige erik.bratthall@arlafoods.com 070-88 44 290 (pressjour) 070-89 44 342
Sandra Eriksson
Sandra Eriksson Pressekreterare Arla Sverige sandra.eriksson@arlafoods.com 070-88 44 290 (pressjour) 073-53 36 727