Samtliga finalister klara till Arla Guldko 2015

Lästid
2 min
Samtliga finalister klara till Arla Guldko 2015
Publicerad
30 januari 2015
Kontakter:
Presskontakt

Nu har resterande finalister utsetts i [Arla Guldko](http://www.arla.se/guldko) 2015. Därmed är samtliga 15 finalister, tre i varje tävlingskategori, klara. Alla håller mycket hög kvalitet. Konkurrensen är därför stentuff och jurygruppernas arbete är viktigare än någonsin. Vinnarna koras vid den stora finalgalan den 27 april 2015 på Grand Hôtel i Stockholm.

-Finalisterna representerar allt från en food truck i huvudstaden till en mindre förskola på landsorten. Det gemensamma är stort personligt engagemang, hög professionalitet och ett hängivet arbete med matglädje. Vi har sett en imponerande utveckling inom alla kategorier under de senaste fem, sex åren. Vi ser också att allt fler gärna tävlar igen och har Arla Guldko som ett mål i verksamheten, säger Fredrik Larm, projektledare för Arla Guldko.

De fem tävlingskategorierna i Arla Guldko är Bästa Miljöarbete, Bästa Matglädjeskola, Bästa Snabbmål, Bästa Matglädjeförskola samt Bästa Matglädjebutik. Varje tävlingskategori har en särskilt sammansatt jury med en bredd av olika kompetenser. Dessa är erfarna personer från branschen och Arla, och varje jurygrupp toppas med en av Sveriges bästa stjärnkockar. Jurygrupperna arbetar utifrån givna tävlingskriterier och arbetet pågår under flera veckor.

Här är samtliga finalister till Arla Guldko 2015:

Bästa Miljöarbete
Green Matmarknad, Malmö
Yasuragi och Nordic Choice Hotels, Stockholm
Östarps Gästgivaregård, Blentarp

Bästa Snabbmål
Indian Street Food & Co, Stockholm
Love Food Café, Stockholm
Snack Bar, Stockholm

Bästa Matglädjebutik
Coop City, Kristianstad
Green Matmarknad, Malmö
Hemköp Hornstull, Stockholm

Bästa Matglädjeskola
Brottkärrsskolan, Hovås
Brunnsboskolan El Cielo, Hisings Backa
Utsäljeskolan, Huddinge

Bästa Matglädjeförskola
Bergalyckan, Lagan
Skogens förskola, Bandhagen
Tessins förskola, Nyköping

Om Arla Guldko
Arla Guldko, ofta kallad ”matbranschens Oscar”, är en landsomfattande tävling som lyfter fram och belönar dem som satsar extra mycket på att sprida matglädje inom butik, restaurang och storkök. Vinnarna i respektive tävlingskategori får statyetten Arla Guldko, utbildningsstipendium på 25 000 kr samt diplom. Övriga tävlanden som deltar i finalen får diplom och utbildningsbidrag på 5 000 kr. Den stora finalen sker den 27 april 2015 i Stockholm. Mer finns att läsa på www.arla.se/guldko.

Kontaktuppgifter till finalisterna

Bästa Miljöarbete
Green Matmarknad, Malmö, Maria Hansson, tel: 070-5232350, ekonomi@greenmatmarknad.se
Yasuragi och Nordic Choice Hotels, Stockholm, Gustav Stenbeck, tel: 070-3015140, gustav.stenbeck@choice.se
Östarps Gästgivaregård, Blentarp, Lennart Vollmer, tel: 046-80229, lennart.vollmer@ostarpsgastis.se

Bästa Snabbmål
Indian Street Food & Co, Stockholm, Fredrik Lindstål, tel: 070-7913728, fredrik.lindstal@indianstreetfood.se
Love Food Café, Stockholm, Michael Niegemann, tel: 08-6688500, lovefoodcafe@marielaveau.se
Snack Bar, Stockholm, Linus Ahlstedt, tel: 0709-169765, jonlacotte@icloud.com

Bästa Matglädjebutik
Coop City, Kristianstad, Apostolia Tsalidou, tel: 010-7472277, bc.coopcity@kbk.se
Green Matmarknad, Julia Olsson, tel: 0705-255708, jo@greenmatmarknad.se
Hemköp Hornstull, Mikael Dahl, tel: 08-840975, mikael.dahl@hemkop.se

Bästa Matglädjeskola
Brottkärrsskolan, Hovås, Kristina Kjellén, tel: 031-3663586, kristina.kjellen@afh.goteborg.se
Brunnsboskolan El Cielo, Hisings Backa, Even Bakke, tel: 031-3668068, even.bakke@norrahisingen.goteborg.se
Utsäljeskolan, Huddinge, Christian Burgi, tel: 08-53530484, christian.burgi@huddinge.se

Bästa Matglädjeförskola
Bergalyckan, Lagan, Johan Ederström, tel: 0721-628089, kok.bergalyckan@ljungby.se
Skogens förskola, Bandhagen, Anki Svensson, tel: 08-50820386, ann-kristin.svensson@stockholm.se
Tessins förskola, Nyköping, Lillemor Eriksson, tel: 0155-457928, lillemor.eriksson.1@nykoping.se

För mer information:
Fredrik Larm, projektledare Arla Guldko, Sponsring & Event chef Arla Foods
Tel. 070-689 54 91, 08-789 54 91, fredrik.larm@arlafoods.com

Mikael Lindgren, PR-chef Arla Foods
Tel. 0768-798 513, 08-789 52 13, mikael.lindgren@arlafoods.com

Presskontakt

Erik Bratthall
Erik Bratthall Presschef Arla Sverige erik.bratthall@arlafoods.com 070-88 44 290 (pressjour) 070-89 44 342
Sandra Eriksson
Sandra Eriksson Pressekreterare Arla Sverige sandra.eriksson@arlafoods.com 070-88 44 290 (pressjour) 073-53 36 727