Finalisterna klara till Arla Guldko 2014

Lästid
2 min
Finalisterna klara till Arla Guldko 2014
Publicerad
31 januari 2014
Kontakter:
Presskontakt

Nu har samtliga 15 finalister utsetts i den nationella tävlingen Arla Guldko 2014. Årets finalfält representeras av såväl små entreprenörer som stora butikskedjor. Vinnarna i de fem tävlingskategorierna koras vid den stora finalen den 7 april 2014 på Grand Hôtel i Stockholm.

Fem jurygrupper, en för vardera tävlingskategori, har under flera veckor noggrant bedömt alla semifinalister. Nu har slutligen tre tävlande i varje kategori kvalificerats till finalen.

  • Årets finalister imponerar stort med sitt engagemang och sina kunskaper. Att utse vinnarna blir ett tufft och spännande jobb för juryerna, säger Fredrik Larm, projektledare för Arla Guldko.

Det är femtonde året i rad som Arla Guldko, ofta kallad matbranschens Oscarsgala, genomförs. Syftet är lyfta fram och belöna dem som satsar extra mycket på matglädje och hållbarhetsarbete inom butik, restaurang och storkök. Tävlingens fem kategorier är Bästa Miljöarbete, Bästa Matglädjeskola, Bästa Snabbmål, Bästa Matglädjeförskola samt Bästa Matglädjebutik. Tävlingskategoriernas jurygrupper består av stjärnkockar, representanter inom branschen och Arla samt förra årets vinnare av Arla Guldko.

Vinnarna i respektive kategori får motta statyetten Arla Guldko, ett utbildningsstipendium på 25 000 kr samt ett exklusivt diplom. Övriga tävlanden som deltar i finalen får diplom och utbildningsbidrag på 5 000 kr.

Här är samtliga finalister i Arla Guldko 2014:

Bästa Miljöarbete
Södertälje kommun med Rosenborgsenheten, Södertälje
Way Out West, Göteborg
Yasuragi Hasseludden och Nordic Choice Hotels, Saltsjö-Boo

Bästa Matglädjeskola
Fornuddens skola, Tyresö
Guldhedsskolans skolrestaurang La Bamba, Göteborg
Vallens miljöskola, Kovland

Bästa Snabbmål
Bun Bun Truck, Stockholm
El Taco Truck, Stockholm
K25, Stockholm

Bästa Matglädjeförskola
Bergalyckans förskola, Lagan
Lekbackens förskola, Alvesta
Ängdala förskola, Höllviken

Bästa Matglädjebutik
ICA Kvantum Flygfyren, Norrtälje
ICA Stop, Täby
M.A.T, Helsingborg

För ytterligare information kontakta:

Fredrik Larm, projektledare Arla Guldko, Sponsring & Event chef Arla Foods
Tel. 070-689 54 91, 08-789 54 91, fredrik.larm@arlafoods.com

Mikael Lindgren, PR-chef Arla Foods
Tel. 0768-798 513, 08-789 52 13, mikael.lindgren@arlafoods.com

Mer om finalisterna och Arla Guldko finns att läsa på www.arla.se/guldko.

Kontaktuppgifter till finalisterna i Arla Guldko 2014

Bästa Miljöarbete
Södertälje kommun med Rosenborgsenheten, Sara Jervfors, 08-5230 64 66, sara.jervfors@sodertalje.se
Way Out West, Göteborg, Nicklas Lundell, 070-734 72 59, lundell@luger.se
Yasuragi Hasseludden och Nordic Choice Hotels, Saltsjö-Boo, Caroline Strindmar, 072-513 38 07, caroline.strindmar@yasuragi.se

Bästa Matglädjeskola
Fornuddens skola, Tyresö, Gösta Rik, 08-578 278 07, gosta.rik@utb.tyreso.se
Guldhedsskolans skolrestaurang La Bamba, Göteborg, Annika Ramm, 031-365 74 94, annika.ramm@centrum.goteborg.se,
Vallens miljöskola, Kovland, Gunilla Morelius Veserlund, 060-658 30 57, gunilla.moreliusvesterlund@skola.sundsvall.se

Bästa Snabbmål
Bun Bun Truck, Stockholm, Kristofer Lund, 070-471 04 85, info@bunbun.se,
El Taco Truck, Stockholm, Madeleine Karlberg, 0704-03 02 92, madeleine@eltacotruck.se
K25, Stockholm, Ricard Constantinou, 0709-29 99 80, ricard@panini.nu

Bästa Matglädjeförskola
Bergalyckans förskola, Lagan, Johan Ederström, 0372-304 85, kok.bergalyckan@ljungby.se
Lekbackens förskola, Alvesta, Linda Gustavsson, 0472-155 10, linda.gustavsson.2@alvesta.se
Ängdala förskola, Höllviken, Magnus Holmberg, 040-678 33 88, koket.forskola@angdalaskolor.se

Bästa Matglädjebutik
ICA Kvantum Flygfyren, Norrtälje, Cilla Wahlgren, 070-543 01 22, cilla.wahlgren@kvantum.ica.se
ICA Stop, Täby, Linda von Beetzen, 08-562 51 867, linda@icastop.com
M.A.T, Helsingborg, Markus Pålsson, 042-490 78 10, markus.palsson@bergendahls.se

Om Arla Guldko

Arla Guldko, ofta kallad matbranschens Oscar, instiftades år 2000 av Arla Foods för att uppmärksamma dem som satsar och gör extra insatser inom butik, restaurang och storkök. Syftet är att varje år lyfta fram och belöna bra förebilder för att inspirera andra att satsa på matglädje och hållbarhetsarbete. Mer finns att läsa på www.arla.se/guldko.

Presskontakt

Erik Bratthall
Erik Bratthall Presschef Arla Sverige erik.bratthall@arlafoods.com 070-88 44 290 (pressjour) 070-89 44 342
Sandra Eriksson
Sandra Eriksson Pressekreterare Arla Sverige sandra.eriksson@arlafoods.com 070-88 44 290 (pressjour) 073-53 36 727