Arla sponsrar vanliga tonåringar i stället för kändisar

Lästid
1 min
Vanliga tonåringar står i fokus när Arla nu söker sju ungdomar att sponsra under ett år. Foto: Arla Vanliga tonåringar står i fokus när Arla nu söker sju ungdomar att sponsra under ett år. Foto: Arla
Publicerad
17 augusti 2026
Kontakter:
Presskontakt

Arla söker nu unga i åldern 16–19 år som vill bli sponsrade under ett år. I stället för att sponsra kändisar och elitidrottare vill Arla lyfta unga med egna drömmar, ambitioner och utmaningar i vardagen.

Insikter från en kommande rapport från Ungdomsbarometern, genomförd på uppdrag av Arla, visar att många unga vill äta bättre men har svårt att få ihop vardagen. Frukosten hoppas över, lunchen äts i farten och mellanmålet ersätts av en energidryck. Tid, stress, pris och tillgänglighet är några av de största hindren.

Nu går Arla ut i en landsomfattande rekryteringskampanj för att hitta ungdomar som vill bli ambassadörer för satsningen Vi sponsrar livet . De sju som väljs ut skriver sponsoravtal och får under ett år stöd kring mat och vardagsrutiner, produkter från Arla och praktisk vägledning för att göra det enklare att skapa balanserade matvanor. Genom att dela med sig av sina erfarenheter kan de också inspirera andra unga.

– Sponsring handlar ofta om att lyfta fram människor som redan står i rampljuset. Vi vill göra tvärtom och rikta vårt stöd dit det kan göra verklig skillnad. Genom att stötta vanliga tonåringar hoppas vi kunna göra det enklare att skapa goda matvanor och samtidigt visa att vardagens prestationer också förtjänar att uppmärksammas, säger Lina Jensfelt, varumärkesansvarig på Arla.

De som vill bli ambassadörer börjar med att svara på några frågor på Arlas webbplats. Därefter följer en videointervju och, för de kandidater som går vidare, en personlig intervju.

Kampanjen är en del av Arlas långsiktiga arbete för att bidra till bra matmiljöer för unga och ge fler förutsättningar att skapa hållbara vanor i vardagen. Sedan tidigare samarbetar bondekooperativet bland annat med Rädda Barnens frukostklubbar, Stadium Sports Camp och DreamHack samt utvecklar recept och inspiration utifrån de svenska kostråden.

Läs mer om Vi sponsrar livet här!

Presskontakt

Arla Sveriges presstjänst
Arla Sveriges presstjänst SEpress@arlafoods.com 070-884 42 90
Max Wallenberg
Max Wallenberg Presschef Arla Sverige 072-724 70 76