Tillbaka

Pappas äppelsmulpaj

Lägg till i inköpslistan Spara i mina sidor
Vrålenkel! Rör ihop smuldegen direkt i kastrullen. Pappas äppelsmulpaj

Ingredienser

4-6 port

4–5 äpplen
1/2 msk kanel
125 g smör
1 dl strösocker
2 dl fiberberikade havregryn
1/2 dl vetemjöl
1/2 dl solroskärnor
Till servering:
2 1/2 dl Kelda vaniljsås

Gör så här

Sätt ugnen på 225°. Kärna ur äpplena och skär dem i klyftor. Lägg dem i en ugnssäker form. Strö över kanel. Smält smöret i en kastrull. Blanda i socker, havregryn, mjöl och solroskärnor. Fördela blandningen på äpplena och grädda i mitten av ugnen ca 20 min. Servera med lättvispad vaniljsås.
Källa: Arlaköket nr 4 2005

Kommentarer (8 st)

2009-09-12
Johanna
Den enklaste pajen som finns o dessutom supergod! Byt äpplen o kanel till päron, vaniljsocker o lite mandel! Eller bär o kokos! Denna kan varieras i all oändlighet!
2009-07-06
Camilla
Detta är den enklaste och godaste äppelpaj jag någonsin har gjort eller smakat! Helt enkelt suverän.
2008-11-13
Linn
Alla som smakat denna äpplepaj i min närhet förundras alltid av hur jag denna gör. Min sambo avgudar denna paj! Så lätt och smidig att göra. Jag brukar hacka äpplena i småbitar och blanda med massor av kanel i formen. Låter man den stå inne lite längre blir smultäcket krispigare och godare.
2008-10-22
Jossi
Så lätt, så gott!! :-)
2008-08-25
Emma
Snabbt och smidigt! Det blir lite knäckigt och knaprigt ovanpå och så de varma mjuka äpplena under, mums! Dock är det skrattretande med 1/2 matsked kanel, själv hällde jag på 3-4 stycken och det blev kanongott!!

Skriv kommentar

Namn
E-post
Kommentar
Verifiera
Skicka Återställ