Tillbaka

Korv- och böngryta

Lägg till i inköpslistan Spara i mina sidor
En snabblagad gryta med mycket "cowboy-smak". Korv- och böngryta

Ingredienser

4 port

400 g falukorv
1 rödlök
smör
2-3 tsk curry
1 burk kidney bönor, ca 400 g
1 burk majskorn, ca 340 g
1 burk hela tomater, ca 400 g
2 dl lätt crème fraiche
salt

Gör så här

Skär korven i bitar. Skala och klyfta löken. Stek korv och lök i smör i en gryta. Rör ner curryn. Låt bönorna och majsen rinna av. Häll ner bönor, majs, tomater och hälften av crème fraiche i grytan. Låt allt koka några min. Smaksätt med salt. Servera med resten av crème fraiche, bröd och sallad. Tips: Vill du ha en kryddstarkare gryta kan falukorven bytas ut mot kryddigare korvar t ex choritzo.
Källa: Arlaköket nr 1 1998

Kommentarer (16 st)

2009-05-24
kåkken
har gjort en gång med cream fraiche o en gång med matlagningsgrädde. Gissa vilket som var godast, Den med grädden förståss, skillnad som natt o dag. Mitt tips är att byta ut cream fraichen i de flesta av Arlas recept..
2009-04-21
Ludde
Mycket gott!!! Ännu bättre med lite kryddig korv blandad med falukorven. Och främst inte lätt creme fraiche, utan en "vanlig".
2009-04-19
Nä inte creme fraice.... matlagningsgrädde ska de va i
2009-02-02
Karin
Väldigt god! Tror det är 4e gången jag lagar den nu. Dock hoppar jag alltid över tomaterna.
2009-02-01
Elin Svensson
Men nej, inte god nånstans. Förstår inte att den fått så många positiva kommentarer, eller försvinner de negativa?

Skriv kommentar

Namn
E-post
Kommentar
Verifiera
Skicka Återställ