Tillbaka

Gurk- och melonsallad

Lägg till i inköpslistan Spara i mina sidor
Sött, salt, syrligt! En underbart frisk sallad med nya smakkombinationer. Gurk- och melonsallad

Ingredienser

4 port

1 gurka
1 liten honungs- eller galiamelon
2 msk matolja
pressad saft av 1/2 citron
1/2 tsk salt
1 krm peppar
1 msk hackad färsk dragon
150 g Apetina vit ost
färska dragonblad

Gör så här

Skala gurkan och dela den på längden. Gröp ur den och skär i 1/2 cm tjocka skivor. Skär bort skalet på melonen. Dela den i två halvor och ta bort kärnorna. Skär melonen i bitar. Lägg gurka och melon i en bunke. Blanda i olja, citronsaft, salt, peppar och dragon. Lägg upp salladen på ett stort fat och strö över smulad ost och färska dragonblad. Servera med t ex grillad fläskkarré.
Källa: Arlaköket nr 3 2003

Kommentarer (6 st)

2010-07-06
delade och hade i några vindruvor också, gjorde susen! riktigt fräscht och gott till grillad kycklingfilé en varm sommardag
2010-07-06
delade och hade i några vindruvor också, gjorde susen! riktigt fräscht och gott till grillad kycklingfilé en varm sommardag
2010-05-13
Lotta Andersson
Verkligen jättegod sallad som går snabbt och lätt att göra. Denna kommer jag att göra många gånger!
2010-02-02
Emma o Amanda
Vi tycker det ska bli spännande att pröva denna sallad. Och förmodligen kommer den att smaka fantastiskt. Själv är man ju kok fast bara 14 år. har vunnit tävlingar i kina så jag kommer göra den bättre.
2009-02-17
Helena
Åh, så gott. passar till lite "hetare" rätter eller grillat kött. Detta kommer jag göra många gånger. Rekommenderas varmt!

Skriv kommentar

Namn
E-post
Kommentar
Verifiera
Skicka Återställ