
Vi har skördat den 3:e skörden för några veckor sedan. Här visar Andreas stolt upp sitt ekipage som han strängar gräs med. Minst 18 meter ska det vara tycker han.

En Volvo BM 810 från 1977 går stabilt och drar inte mer än 7,2 liter / tim med denna claas-strängläggare.

Emanuel slår gräs stupalöst med gårdens Fendt traktor. Jag har aldrig sett så raka drag för, karln måste ha inbyggd gps i skallen.

Här ligger grässträngarna och väntar på att bli uppsamlade. Det har varit bra skördeväder alla dagar denna sommaren. Inte ens vi som är bönder kan klaga.

Gräset ser rätt ok ut, jag trodde att det skulle vara mycket mindre att hämta på fälten.

Till sist kommer hacken och vagnarna. Allt gräs finhackas och körs hem till plansilon där det ska vinterlagras.

Efter skörden gödslar vi med flytgödsel för att få en fjärde skörd. Vi har hyrt in en lastbil från kalmar län som hjälper oss att flytta gödsel till våra satelitbrunnar.

Grabbarna Paul och Johan flyttar gödsel i två dagar så att vi kan koncentrera oss på att sprida på fälten.

Husdjursföreningen växas bil kommer med tjursperma och flytande kväve till doskärlen.
