Sparris-och avokadosallad med bacon och pocherat ägg
Delikat sparris och avokado samsas i denna matiga sallad med sälta från både bacon och ost samt ett stänk frisk syrlighet från citron.
Ingredienser
- 250 g grön sparris
- 2 st avokado
- 280 g bacon
- 1 tsk pressad citronsaft
- 4 st ägg
- 1 1⁄2 liter vatten
- 1⁄2 dl ättikssprit 12%
- 2 tsk salt
- 150 g Arla Apetina® vitost
- grovmalen svartpeppar
- 1 ask krasse
Gör så här:
Stek baconskivorna knapriga i het stekpanna. Låt rinna av på hushållspapper. Skär bort eller bryt av den nedersta delen på sparrisen. Koka den i saltat vatten ca 2 min. Häll av vattnet och skölj sparrisen i kallt vatten. Dela, kärna ur och skala avokadorna. Skär dem i tunna skivor och ringla över citronsaften.
Koka upp vatten, ättiksprit och salt i en låg vid kastrull. Sänk värmen så att vattnet bara sjuder. Knäck äggen ett i taget i en kopp och låt det försiktigt glida ner i vattnet. Låt äggen sjuda ca 3 min. Lyft upp dem med hålslev.
Varva sparris, bacon och avokado på ett fat. Smula över osten och lägg på äggen. Krydda med svartpeppar och klippt krasse.
Tips:
I stället för pocherade ägg kan man ta löskokta.