Livet i lagården

Liggande kalvar

Vet du hur en mjölkko vill ha det för att må bra? Hon vill ligga torrt och dragfritt, få mat på bestämda tider, bli ompysslad och kortklippt i vinterpälsen.

I båset

Kossan vill ligga mjukt torrt och rent. Hon trivs bäst om det är vindskyddat och dragfritt. Kon vill bo i ljusa lokaler. Under de mörka vintermånaderna får lampan gärna vara tänd länge.

Foder

Kossan vill bli utfodrad på bestämda tider med näringsrikt foder av bra kvalitet. Det ska vara lagom mycket mat anpassad för den mjölkmängd hon producerar.

Hon vill ha en saltsten att slicka på och rena vattenkoppar så att vattnet alltid är fräscht. Vattnet ska vara av bra kvalitet. Vattenkopparna ska ge en stor mängd vatten per minut. En varm sommardag kan en törstig ko dricka 150 liter vatten.

Djuromsorg

Kossan vill bli ompysslad och mjölkad på regelbundna tider av en noggrann djurskötare som gör likadant varje gång.

Hon vill få sina klövar klippta minst två gånger om året så att de är lagom långa. Hon vill få vinterpälsen kortklippt. Då blir pälsen blank och lätt att hålla ren. Om kon bor i ett kallt hus på vintern vill hon förstås ha vinterpälsen kvar. Hon tycker också om att bli ryktad av bonden eller kunna borsta sig själv i en ryktautomat. Bonden får gärna klia lite extra med ryktborsten på svansroten.

Kossan vill skötas om av lugna och vänliga personer med gott djuröga som ser till att hon mår bra. Det är bra om någon är med när det är dags att kalva men bonden kan gärna hålla sig på avstånd. Om allt går bra vill hon helst klara sig själv istället.

Kossan vill bo med minst en snäll kokompis eftersom hon är ett flockdjur. Helst vill hon vara i en grupp av djur där hon känner sig trygg.