Mera soppa


Kantarellsoppa

Soppa serverades en gång i tiden nästan bara som förrätt, och om det var en klar buljong även i elegantare sammanhang. Undantaget är torsdagens ärtsoppa eller den vanliga köttsoppan.

Att vi serverar ärtor med fläsk på torsdagar beror troligtvis på att man behövde något rejält i magen inför fredagen som var fastedag under medeltiden. Saltat och kokt fläsk var en bas i medeltidens kök och ärtorna var ett festligare alternativ till kålen och rotfrukterna man åt till vardags. Traditionellt serveras pannkakor med sylt och grädde som efterrätt till ärtsoppan.

Nuförtiden är soppa aldrig fel, dessutom har vi ju fått smak på nya sopp-influenser som lite kryddstarka Tom Kha Gai eller Gulaschsoppa. I lunchrestaurangerna ser man allt oftare dessa soppor med pannkaka till efterrätt, istället för ärtsoppa. på torsdagar.

Pannkakor till soppan